Stránka 1 z 1

Sýček obecný

Napsal: 23 úno 2018 10:47
od Mirek
Aktualne.cz: Ptákem roku 2018 je sýček obecný. Dříve naše nejběžnější sova je na pokraji vyhynutí

V článku se dozvíte základní fakta o této sově, informace o populačním úbytku, hníznění, potravě i o tom, jak jim (a nejen jim) můžeme pomoci. Stručný a zajímavý obsah doplňují hezké fotky a můžete si poslechnout i sýččí houkání.

Odkaz na zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ptak- ... 1519378868

Sýčkovi u nás hrozí vymření a ornitologové se pokusí o jeho záchranu

Napsal: 23 úno 2018 10:51
od Mirek
Další informace k tématu:

ČSO: Sýčkovi u nás hrozí vymření a ornitologové se pokusí o jeho záchranu. Info z roku 2015, kdy ornitologové připravolali program na jeho záchranu. Krátká citace:
„Hlavními příčinami úbytku sýčků jsou velkoplošné změny v zemědělské krajině, které vedly k ztrátě pestrosti a rozmanitosti hospodaření. To se projevilo v úbytku potravních a hnízdních příležitostí,“ říká Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. Intenzivní používání pesticidů výrazně snížilo početnost hmyzu, jako jsou kobylky a brouci, kteří jsou spolu s hlodavci hlavní potravou sýčků. Mnoho sýčků uhyne i na silnicích či v různých svisle postavených rourách či nádržích s vodou a melasou. „Jen v jedné ocelové trubce od fukaru na seno jsme nedávno objevili 28 mrtvých sov pálených, které patří mezi silně ohrožené ptačí druhy, a z poslední doby máme i několik záznamů o úmrtí sýčků v těchto objektech,“ dodává Šálek. Sovy jsou přirozeně zvědavá zvířata a neodolatelně je lákají různé temné dutiny. Co dříve bývalo výhodou — v dutině stromu byla sova v bezpečí — se v dnešní technické krajině stává smrtelnou pastí.
Odkaz na zdroj: https://www.cso.cz/index.php?ID=2757

Ornitologové i široká veřejnost fandí sýčkům. A jak si vlastně ohrožené sovy vedou?

Napsal: 23 úno 2018 10:55
od Mirek
A na předchozí článek navazuje o dva roky později ČSO článkem Ornitologové i široká veřejnost fandí sýčkům. A jak si vlastně ohrožené sovy vedou?
Donedávna hojný sýček je dnes na pokraji vyhynutí. To, že by tato charismatická sova z české krajiny zcela vymizela, si ale nechtějí připustit ani ornitologové ani široká veřejnost. Sýččí specialisté ČSO vyvěšují sýčkům bezpečné budky, zabezpečují hnízdiště a starají se o místa, kde sovy loví potravu a při tom jim poskytují obrovskou podporu lidé, kterým osud sýčků není lhostejný. Na sýčka přispělo již 550 lidí a dosud se tak na pomoc sýčkům podařilo vybrat 530 000 Kč. Dobré zprávy přicházejí i přímo z jádrové oblasti výskytu sýčků – ze severních Čech. Letošní sezóna zde byla rekordní jak počtem zmapovaných lokalit, tak i počtem objevených sýčků a sovy se začaly objevovat i na několika nových místech.
Článek pokračuje výčtem možností, jak sovám pomoci i informace o tom, jaká ochranná opatření jsou využívána.

Odkaz na zdroj: https://www.cso.cz/index.php?ID=3144

Re: Sýček obecný

Napsal: 23 úno 2018 10:57
od Mirek
A na závěr odkaz na web ČSO zaměřený přímo na sýčka. Dozvíte se v detailu, jak ho poznat, proč je ohrožen a jak mu můžeme pomoci.