Tohle fórum je určeno všem, kteří mají společný zájem jako my - zájem o přírodu, stopování a pozorování volně žijících živočichů. Ať se Vám tu líbí a budete-li chtít, zapojte se i Vy! Zdraví, Mirek & Rosťa
This board is for everyone who has the same interest as we do - an interest in nature, tracking and observing wildlife. We hope you enjoy it and if you want to join, you're welcome! Regards, Mirek & Rosťa

Vlk obecný (canis lupus) - vzorové stopy, stopní dráhy a další pobytové znaky

Informace o stopování zvířat a pobytových znacích jednotlivých druhů zvěře (zvířecí stopy, stopní dráhy, specifické chování, trus). Umožňuje snadnou kategorizaci i vyhledávání pobytových znaků zvířat.

Information about animal tracking and signs of specific animal species (animal tracks, trails, specific behavior, scat). Allows easy categorization and searching for different animal signs.
Pravidla fóra
Prostor pro fotografie a další informace o stopování zvířat a pobytových znacích jednotlivých druhů zvěře (zvířecí stopy, stopní dráhy, specifické chování, trus).
(Forum je veřejné, proto nepišme nic, co by mohlo případně uškodit - lokality, neobvyklé chráněné druhy apod. Limit pro velikost nahraných fotek je 1 MB.)

Information about animal tracking and signs of specific animal species (animal tracks, trails, specific behavior, scat).
(This is a public board, please do not mention any potentially harmful information - locations, unusual protected species, etc. The limit for the size of uploaded photos is 1 MB.)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mirek
Site Admin
Příspěvky: 588
Registrován: 18 pro 2016 18:32

Vlk obecný (canis lupus) - vzorové stopy, stopní dráhy a další pobytové znaky

Příspěvek od Mirek »

Tato část obsahuje popis hlavních rozlišovacích znaků, chování a situací, na které můžete narazit při stopování vlka obecneho. Obsahuje také vzorové vlčí stopy.

Další fotky naleznete v tématu Vlk obecný.

(Autorem části snímků je Rosťa, díky!)

Uživatelský avatar
Mirek
Site Admin
Příspěvky: 588
Registrován: 18 pro 2016 18:32

Re: Vlk obecný (canis lupus) - vzorové stopy, stopní dráhy a další pobytové znaky

Příspěvek od Mirek »

Vlk obecný

Úvod ke stopování vlka

Jak stopovat vlka? Narozdíl od jiných šelem (např. rysa ostrovida) není dle mých zkušeností samotný otisk vlčí stopy jasně identifikovatelný a v podstatě ve všech případech musíme nejdříve vyloučit možnou záměnu se psem. V různých zdrojích ať už tištěných nebo na internetu můžete nalézt informace o speficických znacích, prokládání přímek které když se "tak a tak skříží, tak je to vlk" a podobně. Tyto informace mohou být jistě užitečná vodítka vedoucí k rozlišení vlka (a jeden ze spůsobů "prokládání přímky" si ostatně níže ukážeme také), osobně se ale mě ani nikomu ze stopařů v mém okolí zatím žádný z těchto postupů nepotvrdil jako 100% ukazatel vedoucí k jeho určení. V tomto směru tedy za základě svých zkušeností doporučuji být spíše skeptický. Pokud ovšem máte jinou zkušenost, podělte se o ni, prosím!

Při stopování vlků se tak musíme více zaměřit na chování sledovaného zvířete, dobrým vodítkem mohou být také další pobytové znaky - zejména trus. Celkově považuji stopování vlka za náročnější na interpretaci stop a čas - protože stopy často musíte nějakou dobu sledovat, abyste získali dostatek vodítek pro jejich určení. Pojďme se teď společně podívat na některé znaky, které nám mohou ve stopování vlka pomoci.


Jednotlivé stopy vlka

Prvni a hlavní vodítko je neobvykle velká stopa, délka stopy 8 - 12 cm. Hlavní rozpoznávací znak. Délka stopy u dospělých vlků běžně přesahuje i 10 centimetrů, i u vlčat můžeme očekávat výrazně velkou stopu.

vlčí stopa, vzorová ilustrace
vlčí stopa, vzorová ilustrace
vlčí stopa, povšimněte si velikosti stopy
vlčí stopa, povšimněte si velikosti stopy


Někdy bývají patrné masivní drápy. Nejde o zcela spolehlivý znak, velmi záleží na terénu a pohybu zvířete.

vlčí stopa, výrazné drápy
vlčí stopa, výrazné drápy
vlčí stopa, výrazné drápy
vlčí stopa, výrazné drápy
vlčí stopa, výrazné drápy
vlčí stopa, výrazné drápy


Občas bývají předsunuté prostřední prsty.
Stopa potom vzdáleně připomíná svým tvarem stopu liščí. Mezi krajní a prostřední prsty můžeme vložit přímku, viz následující obrázek. Tímto způsobem můžete odlišit vlčí stopu od některých psích plemen, ovšem pozor - toto neplatí vždy. S ohledem na terén a rychlost pohybu (běh) se může vlčí stopa zkracovat a toto pravidlo přestává platit.

vlčí stopa, předsunuté přední prsty a prokládání přímky
vlčí stopa, předsunuté přední prsty a prokládání přímky

Animace (pro zobrazení klikněte na obrázek):

vlčí stopa, předsunuté přední prsty a prokládání přímky - animace
vlčí stopa, předsunuté přední prsty a prokládání přímky - animace


Záměna se psem? Hrozí vždy, buďte kritičtí

Všechny předchozí znaky mohou být zavádějící a dle mých zkušeností opravdu nelze na základě jednoho otisku záměnu se psem nijak vyloučit. Nenechte se zmást ani prostředím, nebo nepřítomností stop lidí v blízkém až středně vzdáleném okolí - v našich podmínkách se může pes volně pohybovat několik set metrů od skupiny dřevorubců, lovecké naháňky, může být v lese s šoulajícím myslivcem. Může jít o psa ze samoty zvyklého se toulat několik kilometrů od domova, popřípadě o toulavé, v lese volně žijící psy.

Jak tedy vlka od psa rozeznat? Doporučuji: buďte kritičtí a stopujte dál. Nález zajímavé (velké) stopy nám neumožňuje okamžité určení, umožňuje ale sledovat domnělého vlka dál. Možná nás stopa po pár set metrech (v extrémnějších případech pár kilometrech) dovede k lidským sídlům (toulaví psi z hájoven, samot) nebo stopám člověka (myslívec, venčící turista, lesník). Nebo naopak nic z toho nenastane a díky sledování stopy možná dohledáme i další specifičtější pobytové znaky a nebo zaznamenáme specifické chování. A díky těm si svůj nález potvrdíme.

Co se chování týče, pro domácí psi bývá typická přemíra energie a radost z volného pohybu. Psí stopy často najdeme, jak odbíhají od lidmi užívané pěšiny či turistické stezky a po pár metrech (destíkách metrů) se opět vrací zpět. Popřípadě často krouží kolem jednoho bodu (posed, turistické odpočívadlo kde sedí jeho páníček apod.). Toto chování je v protikladu s chováním divoce žijících zvířat, která se musí chovat hospodárně a svou energií nesmí plýtvat - proto se pohybují typicky účelně a přímo konkrétním směrem, pokud nedojde k vyrušení (člověk, jiné zvíře) a nebo naopak střetu s kořistí či predátorem.

Uživatelský avatar
Mirek
Site Admin
Příspěvky: 588
Registrován: 18 pro 2016 18:32

Re: Vlk obecný (canis lupus) - vzorové stopy, stopní dráhy a další pobytové znaky

Příspěvek od Mirek »

Vlčí stopní dráhy

Všimněte si: Všechny stopní dráhy mají neobvykle velkou délku kroku!

vlk obecný, stopní dráhy: krok, klus, běh
vlk obecný, stopní dráhy: krok, klus, běh

Krok
- Stopni draha v kroku mé délku mezi 60-100 cm. Běžnější je u vlka klus.


Klus
- Neobvykle dlouhy krok, 110-140cm
- Pro vlka obvyklá stopní dráha při přesunu na větší vzdálenosti
- Šelma tzv. čáruje: stopy jsou téměř přímo za sebou, zvíře klade zadní tlapy přesně do stop po předních a vznikají dvojotisky (pozn. dvojotisky jsou často velmi přesné a v terénu na první pohled málo patrné).

vlk obecný, stopní dráha s délkou kroku kolem 120 cm
vlk obecný, stopní dráha s délkou kroku kolem 120 cm
vlk obecný, stopní dráha
vlk obecný, stopní dráha

Skok, skoky v běhu

vlk obecný, skok
vlk obecný, skok

Efektivní pohyb

Vlk se musí snažit stejně jako další šelmy (a volně žijící zvířata obecně) o maximální úsporu energie a tím pádem co nejefektivnější pohyb. Pro dospělého vlka je typická přímá ("cílevědomá") chůze s minimem zatáček a bez odbíhání z cesty. Stopní dráha většinou odpovídá výše znázorněnému klusu. Zvíře také bude velmi pravděpodobně čárovat (klást zadní tlapy do stop po předních, vznikají dvojotisky), což většina domácích psů neumí. (Záleží však na plemeni i chování psa.)

Znázornění příkladu pohybu vlka v terénu:

1. Stopa přichází ze směru mimo stezku.
2. Zvíře při využití stezky udržuje konstantní rychlost chůze (typicky klus) bez nenadalých změn a v určitém směru.
3. Odběhnutí od cesty jsou účelná (značkování, slídění po kořisti apod.)

Znázornění pohybu vlka v terénu
Znázornění pohybu vlka v terénu


Pes si narozdíl vlka obvykle bude více užívat volný pohyb, skákat, odbíhat z cesty za pachy a podobně. Snažte se podle stop odhadnout chování zvířete a představit si styl jeho pohybu. Jde o významnou nápovědu naznačující přesun volně žijícího zvířete na větší vzdálenost - u loveckých psů ženoucích kořist nebo na volno venčených domácích psů můžeme očekávat výrazně jiné chování. Zejména v případě venčení plné bezdůvodného honění (chybí stopy po kořisti), kličkování, střídání rychlosti, čekání a popřípadě vracení se k pánovi.

Znázornění příkladu pohybu psa v terénu:

1. Vracení se zpět po vlastní stopě.
2. Obíhání objektů okolo cesty.
3. Bezdůvodné odbíhání od cesty a vracení se zpět.
4. Časté změny v rychlosti chůze, pomalá chůze. (Často souvisí s čekáním na majitele.)
5. Obíhání objektů okolo cesty.
6. Chůze po cestě v přítomnosti lidských stop.

Znázornění pohybu psa v terénu
Znázornění pohybu psa v terénu


Pohyb vlčí smečky

Pro pohybující se vlčí smečku je při přesunu typický pohyb v řadě za sebou a kladení tlap to stop jejich předchůdců. Motivace je obdobná jako v předchozím případě - úspora energie. Stejně jako lidé v hlubokém sněhu, i vlci se budou snažit usnadnit si cestu šlapáním do stop svých předchůdců. Vlk toto umí téměř dokonale, na první pohled se tak může skupina i po delší dobu jevit jen jako jeden jedinec. V určitých situacích (překážka apod.) se stopa najednou opět rozdělí, více viz. dále část o chování.

Pozn. Tento znak bývá udáván jako typický pro vlky a odlišující je od psů. Stejné chování však odhaduji (a bohužel zatím nemám z terénu potvrzené) i u skupiny zdivočelých psů - motivace pro toto chování vychází dle mého názoru primárně z potřeby úspory energie a předpokládám že k jejímu užití dojde po čase i u původně zdomácnělých zvířat.

Reakce na překážky
Pravidelnost kladení stop do stop svých předchůzců se často přeruší (a případně prozradí přítomnost více jedinců), pokud jsou vlci nuceni změnit rychlost v návaznosti na terén (kopec, vběhnutí na cestu), popřípadě pokud se změní ráz krajiny (například průchod křoví na kraji louky či paseky a nebo obcházení překážky). Pokusil jsem se příklady těchto situací znázornit níže.

vlčí stopní dráhy při obcházení překážky
vlčí stopní dráhy při obcházení překážky


Závěr

Pokud narazíte na opravdu osamělou velkou stopu psovité šelmy, která vykazuje výše uvedené znaky v chování může jít o vlka. Avšak doporučuji stopu sledovat dál, zda díky svému chování vlčí původ potvrdí. Jedním z velmi dobrých vodítek je také nález trusu.

Uživatelský avatar
Mirek
Site Admin
Příspěvky: 588
Registrován: 18 pro 2016 18:32

Re: Vlk obecný (canis lupus) - vzorové stopy, stopní dráhy a další pobytové znaky

Příspěvek od Mirek »

Vlčí trus

Pro trus vlků je, stejně jako pro trus dalších volně žijících šelem a narozdíl od domácích psů, typický velký obsah chlupů uvnitř trusu. Od trusu dalších šelem ho odlišuje jednak velikost - často nalézáme větší množství na jednom místě, druhak charakteristický výskyt úlomků kostí dlouhých i 1-2 cm, popř. zvířecích spárků. Přítomnost těchto znaků samozřejmě záleží na potravě, kterou se zvíře živilo a ač to není běžné, chlupy mohou v trusu chybět. Jako další ze znaků můžeme uvést jeho zápach.

Charakteristické bývá u vlka také umístění trusu. Vlk trus užívá ke značení cest a pokládá ho často ve vzdálenosti několika desítek metrů před křižovatkou lesních cest. Jeho výskyt bývá běžný také v blízkosti kořisti.

Vlčí trus je už jen svou velikostí obvykle velmi dobře odlišitelný a umožňuje stopování i odběr vzorků i v letě a v terénu, kde bychom jinak hledali stopy velmi obtížně. Na závěr přidám ještě důležité upozornění - vlčí trus bývá často zamořen velmi nebezpečnými parazity. S trusem manipulujte opatrně, velmi důsledně dbejte na hygienu a zvažte preventivní použití lékařských rukavic.

Vlk obecný trus. Obvyklý vzorek, velká velikost i velké množství chlupů.
Vlk obecný trus. Obvyklý vzorek, velká velikost i velké množství chlupů.

Vlk obecný trus. Velké množství trusu.
Vlk obecný trus. Velké množství trusu.

Vlk obecný trus. Pro vlčí trus je typická přítomnost velkých úlomků kostí popřípadě spárků z kořisti.
Vlk obecný trus. Pro vlčí trus je typická přítomnost velkých úlomků kostí popřípadě spárků z kořisti.

Vlk obecný trus. Pro vlčí trus je typická přítomnost velkých úlomků kostí popřípadě spárků z kořisti.
Vlk obecný trus. Pro vlčí trus je typická přítomnost velkých úlomků kostí popřípadě spárků z kořisti.

Vlk obecný trus. Méně typický vzorek.
Vlk obecný trus. Méně typický vzorek.
vlci trus cerstvy.JPG (62.68 KiB) Zobrazeno 6336 x

Vlk obecný trus. Méně typický vzorek, tráva kterou požírá kvůli čistění střev.
Vlk obecný trus. Méně typický vzorek, tráva kterou požírá kvůli čistění střev.

Uživatelský avatar
Mirek
Site Admin
Příspěvky: 588
Registrován: 18 pro 2016 18:32

Re: Vlk obecný (canis lupus) - vzorové stopy, stopní dráhy a další pobytové znaky

Příspěvek od Mirek »

Chování a typické situace

Vlčí hračky

Mladá vlčata si ráda hrají a okusují různé předměty. Můžeme narazit na hračky přírodního původu - různé okousané větve a klacky. Ale i odpad po člověku - rozkousané pet lahve, kusy oblečení, popř. boty.

Vlk obecný, vlčí hračky. Tento klacek sloužil jako hračka skupině vlčat, potvrzeno nálezy stop i umístěnou fotopastí. Povšimněte si stop po zubech.
Vlk obecný, vlčí hračky. Tento klacek sloužil jako hračka skupině vlčat, potvrzeno nálezy stop i umístěnou fotopastí. Povšimněte si stop po zubech.

Uživatelský avatar
Mirek
Site Admin
Příspěvky: 588
Registrován: 18 pro 2016 18:32

Re: Vlk obecný (canis lupus) - vzorové stopy, stopní dráhy a další pobytové znaky

Příspěvek od Mirek »

Odkazy

Pobytové znaky vlka na webu Šelmy.cz - https://www.selmy.cz/vase-pozorovani/po ... znaky/vlk/

Odpovědět