Tohle fórum je určeno všem, kteří mají společný zájem jako my - zájem o přírodu, stopování a pozorování volně žijících živočichů. Ať se Vám tu líbí a budete-li chtít, zapojte se i Vy! Zdraví, Mirek & Rosťa
This board is for everyone who has the same interest as we do - an interest in nature, tracking and observing wildlife. We hope you enjoy it and if you want to join, you're welcome! Regards, Mirek & Rosťa

[birdwatcher.cz] 14.-15.9.2019: Studená noc s úplňkem

V této části forum automaticky zobrazuje novinky ze světa ornitologie.

(News from local media.)
Odpovědět
Sběrač
Příspěvky: 2572
Registrován: 16 kvě 2018 22:31

[birdwatcher.cz] 14.-15.9.2019: Studená noc s úplňkem

Příspěvek od Sběrač »

Poslední dobou mi to s ptáky moc nevycházelo. Nedočkavě, ještě před tím, než se rozjel tah lelků, jsem bez úspěchu trávil dvě noci na políčku u lesa. Pak několik dní nepřálo počasí a když konečně zase nastaly vhodné podmínky, byl jsem tak unavený z celodenní dřiny, že jsem dal přednost noci v pohodlné posteli. Zvláště, když jsem další den znovu od rána do odpoledne mlátil železnou palicí. Samozřejmě, že se té noci lelci chytali úplně všude. Když teď Aladin na víkend hlásí další vhodnou noc, zavrhuji lelky a mířím po delší době k Vyškovu, k polím kousek od Zouvalky. Je příjemné slunečné počasí a pofukuje čerstvý studený vítr od severu. V povláčené oranici stavím dravcovku a pod Arnoštem u ní pouštím trochu toho poštolčího křiku. Následuje pěvcovka, jejíž síťovinu ale vítr sfoukává k jedné straně. Po polích jsou vidět káně lesní, občas nějaký ten pochop a pak hlavně poštolky. Na drátech posedávají hřivnáči, ozývá se straka a občas kolem prosviští hejno špačků. S první poštolkou v síti zjišťuji, že na ně mám jen tři zbývající kroužky. Ještě, že tu nejsem primárně jen kvůli nim. Chytám černohlávka, pěnici slavíkovou a budníčka menšího. S třetí okroužkovanou poštolkou skrývám Arnošta a vypínám nahrávku. Dělá se krásný večer. Nade mnou poštoky útočí na luňáka hnědého, pak se k Vyškovu vydává 17 šedivek a jako kratičké vláčky putují kamsi k západu malá hejnka dvou až čtyř volavek popelavých. Nebe je teď úplně jasné, slunce zašlo za obzor a začíná být zima. S krátícím se dnem rychle padá tma. Oblohu zasypávají hvězdy a za zády na ni stoupá měsíc v úplňku. Prohlížím si ho stativákem. Znovu vytahuji Arnošta. Mezi kontrolami si vždy zalezu do spacáku vedle auta, boty zasunu pod auto a do jedné dám mobil, aby mě za hodinku vzbudil. Přehodím přes sebe celtu a přes hlavu ještě bundu, protože nechci, aby mi po obličeji běhali hraboši. Už tak mě co chvíli budí jejich pobíhání po rosou ztvrdlé celtě. Při jednom vstávání v rozespalosti nedokážu nacpat nohu do boty. Chvíli v ní dupu, než mi dojde, že v ní mám ještě mobil. Překvapivě můj nápor vydržel. Ve dvě visí v dravcovce pustovka a z pěvcovky přináším prvních pár červenek a černohlávků. Zdá se, že takhle jasná měsíční noc tahu ptáků svědčí. Až v šest ráno doplňují tuto dvojici rehci zahradní. To zase kasám dravcovku a teď chodím už jen k pěvcovce. Je zima, ale ptáci táhnou. Přitáhl je mix budníčků, které dnes od půlnoci hraji. Budníčci se chytají až po sedmé ranní. To už je naštěstí slunce kus nad obzorem a začíná hřát. Od jihu se objevuje rozvolněné hejnko šestnácti sojek. Poslouchám hlasy z oblohy, jestli se třeba neozve kulík hnědý. Několik jich bylo během uplynulého týdne pozorováno u Letonic, což je tak 9 km vzdušnou čarou. Slyšet je občas jen nějaká konopka, modřinka, konipas bílý nebo skřivan. Až na tu zimu to byla pěkná noc. Příště si nesmím zapomenout kroužky na poštolky. odchycené druhy: poštolka obecná (3 ex.), kalous pustovka, pěnice slavíková, pěnice černohlavá (18 ex.), červenka obecná (19 ex.), rehek zahradní (10 ex.), budníček menší (6 ex.), budníček větší (2 ex.), drozd kvíčala, drozd zpěvný (2 ex.), sýkora modřinka, rákosník proužkovaný – 65 ptáků 12 druhů ObrázekJe tu doba tahu červenek obecných (Erithacus rubecula), což dobře znají všichni, kteří v říjnu slouží na Sedle. ObrázekMladá samice pustovky (Asio flammeus) se v síti objevila ve dvě hodiny po půlnoci.

Source: http://www.birdwatcher.cz/14-15-9-2019- ... s-uplnkem/

Odpovědět