Tohle fórum je určeno všem, kteří mají společný zájem jako my - zájem o přírodu, stopování a pozorování volně žijících živočichů. Ať se Vám tu líbí a budete-li chtít, zapojte se i Vy! Zdraví, Mirek & Rosťa
This board is for everyone who has the same interest as we do - an interest in nature, tracking and observing wildlife. We hope you enjoy it and if you want to join, you're welcome! Regards, Mirek & Rosťa

[birdwatcher.cz] 19.-20.10.2019: Poslední noc sezóny

V této části forum automaticky zobrazuje novinky ze světa ornitologie.

(News from local media.)
Odpovědět
Sběrač
Příspěvky: 2572
Registrován: 16 kvě 2018 22:31

[birdwatcher.cz] 19.-20.10.2019: Poslední noc sezóny

Příspěvek od Sběrač »

Odpoledne se vydávám uzavřít letošní podzimní odchytovou sezónu k Zouvalce. Po obloze plují šedivé mraky, pofukuje mírný JV vítr a v keřích je ticho. Zkouším natáhnout italskou osmnáctku pěvcovku, kterou jsem dostal. Je nižší, má jen 4 pole, ale síťoviny má na rozdávání. Do pole stavím klasicky před dravcovku Arnošta. Den se neuvěřitelně zkrátil. Už po šesté večer se šeří. Ze sítě vytahuji jen dvě koňadry. Tahle noc bude zatraceně dlouhá. Oblačnosti ubývá a brzy nad obzor šplhá couvající lampa měsíce. Sedím na židličce, popíjím jakési blíže nespecifikované červené víno a dívám se do předpovědi. Vítr by měl ustat, ale zřejmě se ještě více vyjasní a mě tedy čeká chladná noc. Hluboké kapsy pěvcovky se osvědčují, udržely prvního kalouse, mladého samce. Brzy se skutečně objevují hvězdy a měsíc svítí jako obrovská ukousnutá žárovka. Je vidět téměř jako za dne. V osm od Arnošta přináším dalšího kalouse. Následuje otravné chození k prázdným sítím. Pod jasnou oblohou se vytváří vydatná rosa. Celta, kterou se přikrývám, je brzy těžká a tvrdá jako prkno. Radost mi nedělá ani mlha, která se brzy objevuje. Když se do ní posvítí čelovkou, není vidět vůbec nic. Na kontrolách raději nesvítím, pak je vidět mnohem lépe. V přestávkách, kdy ležím vedle auta, mi spánek zpříjemňují hlodavci. Pod kapotou Molendy stále nějaký spratek hlasitě hryže a dvakrát mi na hlavu přikrytou bundou skáče vzhledem k hmotnosti snad kolčava. Sítě jsou brzy mokré a zplihle a těžce visí. Ve čtyři přináším třetího kalousa a z pěvcovky překvapivě nočního šoupálka dlouhoprstého. Noc se pak nekonečně táhne. Kolem mě se válí hustá mlha a i když světla postupně přibývá, mokré sítě jsou stále prázdné. Občasný opeřenec se od jejich slepené síťovině jen odrazí a pokračuje dál. Ale i tak se objevují opravdu jen jednotliví ptáci. Až do půl deváté kroužkuji jen tři budníčky menší a samici černohlávka. Stoupající slunce se snaží marně mlhu rozpustit. Ta se ale jen občas mírně rozhrne a za pár minut znovu zaplaví okolí. Nemá to cenu. Balím vše promáčené rosou a odjíždím. Už pár kilometrů za Vyškovem mě čeká slunce a modrá obloha. Zakončení letošní sezóny sice moc důstojně neproběhlo, ale nakonec čo už? Podíval jsem se ven, dal jsem si nocleh pod širákem, v noci jsem mohl koukat na hvězdy a pár kroužků jsem přece jen rozdal. Tak zase příští rok, Zouvalko. odchycené druhy: budníček menší (3 ex.), pěnice černohlavá, sýkora koňadra (2 ex.), šoupálek dlouhoprstý, kalous ušatý (3 ex.) – 10 ptáků 5 druhů ObrázekJeden z posledních letošních kalousů (Asio otus) kroužkovaných u Zouvalky na Vyškovsku.

Source: http://www.birdwatcher.cz/19-20-10-2019 ... oc-sezony/

Odpovědět