Tohle fórum je určeno všem, kteří mají společný zájem jako my - zájem o přírodu, stopování a pozorování volně žijících živočichů. Ať se Vám tu líbí a budete-li chtít, zapojte se i Vy! Zdraví, Mirek & Rosťa
This board is for everyone who has the same interest as we do - an interest in nature, tracking and observing wildlife. We hope you enjoy it and if you want to join, you're welcome! Regards, Mirek & Rosťa

[birdwatcher.cz] 24.-25.9.2019: Noc bez Sibiřanů

V této části forum automaticky zobrazuje novinky ze světa ornitologie.

(News from local media.)
Odpovědět
Sběrač
Příspěvky: 2572
Registrován: 16 kvě 2018 22:31

[birdwatcher.cz] 24.-25.9.2019: Noc bez Sibiřanů

Příspěvek od Sběrač »

Letí Sibiřani, dalo by se říct. Ve dvou nocích po sobě (21. a 22.9.2019) chytil fenomén mezi českými kroužkovateli, Jiří Sviečka, dva budníčky pruhohlavé. Proč fenomén? Nejen proto, že nedávno pokořil metu 200000 kroužkovaných ptáků, ale i proto, že jen letos už bude mít kroužkováno 9000 ptáků. Jediný chlapík tak každoročně rozdá více kroužků, než střídající se party kroužkovatelů během nonstop podzimní odchytové sezóny na Červenohorském sedle v Jeseníkách. Před tímto neuvěřitelným nasazením klobouk dolů. Osobně bych musel kroužkovat více než dvě století, abych dosáhl něčeho podobného. No a zkusit natáhnout síť v době tahu Sibiřanů je lákadlo, proto mířím teď uprostřed týdne na svoje místečko v polích pod Vyškovem. Budníčka pruhohlavého, inornáta, jsem tu chytil zatím jen jednou, 28.9.2016. Podmínky jsou příhodné, uvidíme. Už po příjezdu je slyšet, že jsou budníčci a jiná droboť v pohybu. Z keřů se ozývá jejich vábení a tenoučké králiččí pískání. Natahuji dravcovku a hned vzápětí i pěvcovku, pod kterou pouštím mix budníčků. Do sedmi hodin večer se chytá šest budníčků menších, samice králíčka obecného, první červenka a u Arnošta jedna poštolka. Od severu se zatahuje obloha. Kouřmo ve vzduchu maže celý severní obzor a nechává tam jen šedivé neurčito. Podzimní tesklivá atmosféra se přenáší i na mě. Když si představím to celonoční bdění u prázdných sítí, bolavá záda otlačená spaním na zemi vedle auta a možnost nočních přeháněk, dokonce chvíli koketuji s myšlenkou vrátit se domů. Už jsem si ale dal trochu červeného, tak budu muset vydržet. Šeří se a rychle stmívá. Hvězdy vidět nejsou. Kolem deváté mě zvedá ze židličky dvojice hlasů putující oblohou. Naříkavé jednoslabičné volání se asi nejvíce podobá hlasu břehouše rudého během letu, který dohledávám na xeno-canto. Kdo ví, co to ale mohlo být? Někdy po půlnoci se na chvíli obloha čistí a zasvítí z ní hvězdy. Nad ránem mi ale na celtu, kterou přes sebe mám přehozenou zabubnuje drobný deštík. Nechytá se nic. Celou noc je klid. Mohl jsem ji v klidu prospat. Až po šesté ranní začínají v keřích cvakat červenky. Ranní cvrkot utichá kolem půl osmé. Za tu půldruhou hodinku jsem rozdal 28 kroužků. Nejvíce jich dostalo červenek a rehků zahradních. Radost mi udělal mladý, péřové kuličce podobný bramborníček černohlavý. Balím to pod stále zamračenou oblohou. Chystá se na déšť. Sibiřana jsem se nedočkal, ale podmínky byly opravdu příhodné, protože se v noci chytil jeden budníček pruhohlavý na Sedle a Jura Sviečka na svém Sedélku u Zlína přidal další dva. Jak říkám, neuvěřitelné. odchycené druhy: budníček menší (9 ex.), králíček obecný, poštolka obecná, červenka obecná (11 ex.), rehek zahradní (6 ex.), rehek domácí, bramborníček černohlavý, pěnice černohlavá (4 ex.), kos černý, střízlík obecný, sýkora koňadra – 37 ptáků 11 druhů ObrázekMladý bramborníček černohlavý (Saxicola rubicola).

Source: http://www.birdwatcher.cz/24-25-9-2019- ... -sibiranu/

Odpovědět