Tohle fórum je určeno všem, kteří mají společný zájem jako my - zájem o přírodu, stopování a pozorování volně žijících živočichů. Ať se Vám tu líbí a budete-li chtít, zapojte se i Vy! Zdraví, Mirek & Rosťa
This board is for everyone who has the same interest as we do - an interest in nature, tracking and observing wildlife. We hope you enjoy it and if you want to join, you're welcome! Regards, Mirek & Rosťa

Stopopasti atd.

Pravidla fóra
Forum je veřejné - proto nepišme nic, co by mohlo případně uškodit. (Lokality, neobvyklé chráněné druhy apod.)

(This is a public board, please do not mention any potentially harmful information. (Locations, unusual protected species, etc.)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rosťa
Příspěvky: 533
Registrován: 19 pro 2016 06:46

Stopopasti atd.

Příspěvek od Rosťa »

Používáte je taky? Já jen doupravuju už pěkný místa pod skalama a skalní průchody. Jen škoda že dobře čitelná stopa tam vydrží (podle podmínek) tak týden.
Přílohy
IMG_0013.JPG
IMG_0013.JPG (451.17 KiB) Zobrazeno 1452 x
IMG_0012.JPG
IMG_0012.JPG (237.22 KiB) Zobrazeno 1452 x

Uživatelský avatar
Mirek
Site Admin
Příspěvky: 588
Registrován: 18 pro 2016 18:32

Re: Stopopasti atd.

Příspěvek od Mirek »

Doposud mě to přiznám se moc nenapadlo. Škoda, že to moc nevydrží, ale tak jako tak je asi lepší občas nějaké zajímavé místečko stopám trochu uzpůsobit. Přístě zkusím, dík za tip!

PS: Zkoušel jsem trochu něco jiného :) "větvopast":

Blízko jedné fotopasti byla vyšlapaná cestička. Obával jsem se, zda tam krom zvěře nechodí i někdo vyšší a dvounohý a tak jsem v jednom místě cesty omezeným ze stran dvěma stromy narafičil do 1.5m větvičku. Takovou tu malou, protivnou, křehkou, co se jen bezmyšlenkovitě člověk ožene, aby mu nevlezla do obličeje. A větvička praskne..

Zůstala tam v pořádku větvička i fotopast :) a na záznamu docela překvapilo, jaký může být na "obyčejném" vývratu přes potok provoz.

Uživatelský avatar
Rosťa
Příspěvky: 533
Registrován: 19 pro 2016 06:46

Re: Stopopasti atd.

Příspěvek od Rosťa »

To sem rád že nejsem jedinej kdo v lese nastražuje větvičky, vlasce a nechává různý věci jako návnady. :D

Uživatelský avatar
Mirek
Site Admin
Příspěvky: 588
Registrován: 18 pro 2016 18:32

Re: Stopopasti atd.

Příspěvek od Mirek »

Field Survey: How to Use a Track Plate - Texas Parks and Wildlife https://m.youtube.com/watch?v=dtsgyirmcKg

(Anglicky, ale případně rád přeložím celé. Alespoň ve stručnosti: stopovací desku tvoří plastová rohožka připíchnutá stanovým kolíkem na kterém je navíc připraven bavlněný odličovací ubrousek. Desku následně posype křídou a ubrousek stříkne nějakým dostatečně cítitelným atraktantem.)


Jinak "Track Plates", "Tracking plates" nebo též "Track stations" jsou v principu nastražené desky, které mají různými způsoby povrch připravený tak, aby co nejlépe zachytával stopy. K tomu jsou někdy s atraktantem (jako ve videu výše), někdy ukryté v nějaké bedně. Více informací možno pročíst například tady:

(česky) Metody monitoringu velkých šelem - str. 27-30, přehled jednotlivých typů a hezky česky
(anglicky, PDF dokument) Track Plates - US Forest Service - přes 20 stránek textu o stopovacích deskách, vč. fotek pastí a fotek zachycených stop

Odpovědět