Tohle fórum je určeno všem, kteří mají společný zájem jako my - zájem o přírodu, stopování a pozorování volně žijících živočichů. Ať se Vám tu líbí a budete-li chtít, zapojte se i Vy! Zdraví, Mirek & Rosťa
This board is for everyone who has the same interest as we do - an interest in nature, tracking and observing wildlife. We hope you enjoy it and if you want to join, you're welcome! Regards, Mirek & Rosťa

Pomůcky na stopování

Pravidla fóra
Forum je veřejné - proto nepišme nic, co by mohlo případně uškodit. (Lokality, neobvyklé chráněné druhy apod.)

(This is a public board, please do not mention any potentially harmful information. (Locations, unusual protected species, etc.)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mirek
Site Admin
Příspěvky: 588
Registrován: 18 pro 2016 18:32

Pomůcky na stopování

Příspěvek od Mirek »

Už jsem na "stopovací tyčku" ve videích taky narazil, ale všechna byla s ohledem na složitost tohoto předmětu tak dlouhá, že jsem to sem nechtěl dávat :) tohle je rozumnější, dík za odkazy. Návod na "výrobu" tyče s gumičkou je sice možná až příliš detailní :) ale co už, zkusil jsem videa každopádně rovnou v rychlosti celá přeložit:

Stopování lidských stop - Stopovací tyč a rozpoznání rychlosti chůze: https://amara.org/cs/videos/Be1wehdSojQ ... -speedwmv/

Tactical Tracking School - Jak používat stopovací tyč (stopování krok za krokem): https://amara.org/cs/videos/wBCEC5585Rg ... ing-stick/

Zkoušel jsem to v praxi minulý víkend při dohledávání zasněžených stop rysáka u té skalky. S trekovou hůlkou, kde jsem si délku půl-kroku naměřil palcem. Ale opravdu to fungovalo a člověk se díky tomu lépe soustředí na detaily.

Uživatelský avatar
Rosťa
Příspěvky: 533
Registrován: 19 pro 2016 06:46

Re: Pomůcky na stopování

Příspěvek od Rosťa »

Zatim taky používám trekovou hůlku a metr. Zrovna na toho rysa když projde přes hodně široký krmeliště a po něm tam lítaj celou noc prasata tak moc stop nezůstane, a je dobrý odměřit kde má být další stopa a najít občas alespoň prst, nebo sedýlko. Tak jsem ho vždycky vyved nejrychleji.
Ta hůl my příjde dobrá u člověka, nemusím si pomatovat rozměry.

Na trénování udržení stejnýho zvířete jsou fakt dobrý krmeliště, přijdu na něj po stopě prasete, naštuduju tu jeho stopu, změřím co nejvíc částí a pak si mě provede zkrz tu matlanici stovek dalších prasat.

Uživatelský avatar
Rosťa
Příspěvky: 533
Registrován: 19 pro 2016 06:46

Identifying Individual Mountain Lions from Footprints

Příspěvek od Rosťa »

Identifying Individual Mountain Lions from Footprints

http://www.naturetracking.com/identifyi ... ootprints/ to vypadá dost zajímavě
Mám v plánu si něco podobnýho vytvořit v hlavě :lol:

Uživatelský avatar
Rosťa
Příspěvky: 533
Registrován: 19 pro 2016 06:46

Re: Pomůcky na stopování

Příspěvek od Rosťa »

Ještě ten článek
http://journals.plos.org/plosone/articl ... ne.0172065

(The challenge of monitoring elusive large carnivores: An accurate and cost-effective tool to identify and sex pumas (Puma concolor) from footprints)

Uživatelský avatar
Mirek
Site Admin
Příspěvky: 588
Registrován: 18 pro 2016 18:32

Re: Pomůcky na stopování

Příspěvek od Mirek »

Díky za nasdílení! Slyšel jsem o tom, ale ten článek s detaily na druhém odkaze je mazec. Uf, bude co číst :)

Mimochodem myslím, že o zapojení do tohoto programu mluvil i Martin Tomáš a uvažovala o tom co vím aj Duha. Nemám ale info, že by to u nás někdo rozjel prakticky, u Duhy byl tuším problém v rozpoznání fotek rysů ze sněhu. Safra ale jestli snímají fotky polárních medvědů... ti asi na trávníku neběhaj...

Uživatelský avatar
Mirek
Site Admin
Příspěvky: 588
Registrován: 18 pro 2016 18:32

Re: Pomůcky na stopování

Příspěvek od Mirek »

Aha. Koukám ještě do článku... Je v něm i 10 min názorné video (anglicky) s popisem sběru vzorků a ukázkou toho, jak se ten program používá:

Fotografuje se vždy jen otisk levé přední tlapy a fotky se následně do programu zadávají ručně (ve videu je ukázáno jak v čase 2:55 a dál) - součástí je ruční srovnání fotky a výběr (ruční naklikání) 25 hlavních rozlišovacích znaků. Úspěšnost rozpoznání jedince je prý stabilně vyšší než 90%, v rámci praktického pokusu měli z 5886 analyzovaných otisků úspěšnost 99% (46 chybných určení).

No tedy, to vypadá zajímavě. Musím si to celé pořádně pročíst, ještě jednou dík!

Odpovědět